Mångfaldskonsult

Key Info:

0 - 10 000 kr
Image Two

Många andra länder ligger långt före Sverige när det gäller att öka den kulturella och etniska mångfalden i företag och organisationer. Invandrare finns där inte enbart längst nere på verkstadsgolvet utan också på höga chefsnivåer. En del av de länderna har till och med lagar som reglerar företagens skyldighet att anställa personer från etniska minoriteten. 

Info

I Sverige däremot har arbetet för att öka mångfalden inte uppnått några imponerande resultat. Skillnaden mellan svenska och utländska medborgares situation på arbetsmarknaden blir allt större. Svenska arbetsgivare är rädda för det främmande och oprövade och företagen tar inte vara på den resurs som olikheter betyder. Stora företag har börjat lära sig detta, men de allra flesta gör det i för liten utsträckning.

Bakgrund

Invandrare är den grupp som drabbas hårdast när tillgången på arbete är liten. Det finns en stor, men outnyttjad kompetens bland invandrarna. I landet är varje femte personen invandrare i första eller andra generationen. En hel del av dem har specialkompetenser av olika slag och ovärderliga kunskaper för många svenska företag. Mångfald kan bli väldigt lönsamt. För att en verksamhet ska bli framgångsrik, oavsett vad man sysslar med, krävs det att människor fungerar mångsidigt och varierat. Det krävs olika beteenden i olika situationer.

Att arbeta med människor som har olika värderingar, attityder och sätt att uttrycka sig är spännande och stimulerande. I framtiden blir målet inte att lära utländska medarbetare ett svenskt beteende utan att skapa en mångkulturell arbetsplats och mångkulturella företag. Den etniska mångfalden i det svenska samhället kommer att återspeglas bland företagets anställda.

Så fungerar det

Receptet är alltså enkelt, men vägen dit är oerhört långt. Även stora förändringar sker i många små steg. Det räcker inte att bara öka mångfalden. Man måste kunna hantera den och utveckla ett koncept där varje person skall trivas och utvecklas i företaget. För att detta arbete skall lyckas krävs konsulter som kan hjälpa till med rekryteringsarbetet och med att starta en förändringsprocess på arbetsplatserna. 

Är du duktig inom detta område kan du starta en konsultverksamhet och arrangera mångfaldsseminarier och informationsträffar för bolagschefer och informera om hur man ökar etnisk mångfald inom bolaget. Att påverka attityderna hos företag och hjälpa svenska arbetsgivare att skapa en inställning om att internationella medarbetare är en resurs, och inte en belastning, är din huvuduppgift. Sedan kan du bidra med att utforma en handlingsplan som på det bästa sättet tar tillvara mångkulturell kompetens i bolaget. 

Mångfald är inte bara välgörenhet, den har också rena affärsmässiga fördelar. Många kunder har utländsk bakgrund och det är naturligtvis en fördel om det förhållandet speglas i företagen. I USA har ordet diversity blivit populärt i management sammanhang. Diversity betyder ungefär samma som mångfald och med det menar man inte bara olika nationaliteter, det är lika viktigt med olika kön och olika åldrar i ett företag. Man vill ha den person som är bäst, inte den som är mest liknar en själv.


Features

Location:

Våra partners

         cropped cropped Dragan 1 2048x1211                 tipsom.se 

       image               logo_1.jpg